O wyzwaniach dla przedsiębiorców na Kujawsko-Pomorskim Forum HR 2022

Dodano: 19.05.2022
Za nami piąta edycja konferencji organizowanej w partnerstwie przez Randstad Polska, Kancelarię Ostrowski i Wspólnicy oraz Pracodawców Pomorza i Kujaw. Podczas Kujawsko-Pomorskiego Forum HR 2022 dyskutowaliśmy o wyzwaniach dla przedsiębiorców w obliczu dynamicznych i nieprzewidywalnych zmian. A jest ich ostatnio wiele: pandemia, niestabilność prawa, inflacja, brak funduszy unijnych na inwestycje, wojna w Ukrainie, wzrost kosztów energii i gazu. Wśród wielu niepewnych czynników większość firm jest jednak nadal pracodawcą i chce zapewnić trwałe miejsca pracy.
Z badań Randstad Polska wynika, że postrzeganie marki pracodawcy różni się w zależności od pokolenia. Idealny pracodawca to oczywiście ten, który zapewnia atrakcyjne wynagrodzenie i benefity. Ale to nie wszystko. Powinien też tworzyć przyjazną atmosferę pracy, gwarantować stabilność zatrudnienia i work- life balance, umożliwiać rozwój kariery.

Doświadczeniem w tworzeniu dobrych warunków pracy, zarządzając równocześnie zespołem wielokulturowym podzieliła się ABRAMCZYK Sp. z o.o. – firma rodzinna działająca na rynku mrożonych ryb i owoców morza. Spółka zatrudniała wielu cudzoziemców już w czasie migracji zarobkowej. Teraz nadal ich angażuje, wspierając w ten sposób uchodźców z Ukrainy. Cudzoziemcy mają w tej spółce ścieżkę awansu zawodowego. Wielu z nich zarządza już zespołami. Spółka postawiła tu na komunikację, naukę języków, integrację i - co ciekawe- na możliwość zgłaszania nieprawidłowości
W wyniku wojny w Ukrainie w regionie kujawsko-pomorskim nadano już 36 tys. numerów PESEL, a ponad 4300 uchodźców podjęło pracę. Jest to możliwe, dzięki Specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Jej przepisy budzą jednak nadal wątpliwości interpretacyjne, które rozwiała Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy.
 Zmiany prawa niestety mocno wpływają na gospodarkę. O tym, jak oddziałują na koniunkturę, inwestycje i aktywność zawodową przekonaliśmy się dzięki prezentacji Pracodawców RP. Oczywiście bardzo złe oddziaływanie miało tu wprowadzenie Polskiego Ładu. Najważniejszym problemem biznesu jest jednak teraz inflacja. Do tego już 20% badanych firm planuje redukcję zatrudnienia w wyniku wojny. Padło ostrzeżenie przed recesją. 
Mnożą się więc sytuacje kryzysowe, w których trzeba umiejętnie zarządzać ludźmi. Wykazać empatię, dbać o komunikację i budować zaufanie. Dzięki prezentacji Randstad Polska dowiedzieliśmy się jak spierać kadrę dotkniętą kryzysem.

Na finale konferencji Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy przybliżyła planowane od 1 sierpnia 2022 zmiany w Kodeksie Pracy. Wprowadzone zostaną zasady wynikające z dyrektyw unijnych. Pracodawców czeka wdrożenia zmian w zakresie zawierania umów 
 o pracę oraz godzenia życia rodzinnego z zawodowym.

Dziękujemy za liczny udział w Kujawsko – Pomorskim Forum HR. Zachęcamy do utrwalania informacji zamieszczonych w prezentacjach.
Postrzeganie marki pracodawcy w czasach trwającego kryzysu. Jak wspomóc pracowników w perspektywie krótko- i długoterminowej? - Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska Sp. z o.o.
Nowa rzeczywistość 2022 – Zarządzanie międzykulturowe w czasie migracji i uchodźstwa w ABRAMCZYK sp. z o.o. - Alicja Janasińska, HR Manager ABRAMCZYK sp. z o.o.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy z uwzględnieniem specustawy - Marta Trzeciak, radczyni prawna w Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy 
Jak zmiany prawa wpływają na gospodarkę? - Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP
Zarządzanie zasobami ludzkimi w kryzysie - Ewa Wawszczak - dyrektor generalna ds. personalnych Randstad Polska Sp. z o.o.
Co czeka pracodawców od 1 sierpnia 2022 r. – planowane zmiany w Kodeksie pracy - Agnieszka Bieniek, radczyni prawna w Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy
 

CZYTAJ RÓWNIEŻ