Stanowisko w sprawie projektu ustawy o płacy minimalnej - Stanowiska - Pracodawcy Pomorza i Kujaw ALARMUJĄ - pracodawcy.info.pl

Stanowisko w sprawie projektu ustawy o płacy minimalnej

Dodano: 09.09.2024
Nadchodzą kolejne niekorzystne zmiany dla pracodawców. W dniu 26 sierpnia 2024, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wynika to z konieczności implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
Pracodawcy najbardziej powinni zwrócić uwagę na fakt, że projekt ustawy zakłada odniesienie wynagrodzenia minimalnego wyłącznie do wynagrodzenia zasadniczego: "Art. 15. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego w trybie art. 6.".
Oznacza to, że inaczej niż obecnie (gdzie wyłączone z wynagrodzenia minimalnego są tylko określone wprost świadczenia, jak np. nagroda jubileuszowa, czy dodatek stażowy), do wynagrodzenia minimalnego nie będą już wliczane żadne premie, dodatki, czy bonusy.
Jeśli ustawa w takim kształcie wejdzie w życie to,  będzie to oznaczało dla pracodawców konieczność weryfikacji struktury płac pracowników i ewentualnych przesunięć wypłacanych kwot np. z premii do wynagrodzenia zasadniczego, aby to ostatnie nie wynosiło mniej niż płaca minimalna. Będzie też wiązało z koniecznością aneksowania umów o pracę i zmiany regulaminu wynagradzania. 

Przede wszystkim jednak nie pozostanie to obojętne dla finansów pracodawców. Zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego będzie skutkowało np. wzrostem dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. 

W związku z tym apelujemy w imieniu pracodawców o modyfikację tych założeń i wskazanie zamkniętego katalogu świadczeń nie wliczonych do wynagrodzenia minimalnego: nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalna i rentowa, dodatek za staż pracy, dodatek za pracę w nadgodzinach, dodatek za pracę w porze nocnej.
Prace nad ustawą są obecnie na etapie rządowym, jednak zakłada się, że wejdzie ona w życie już z dniem 15 listopada 2024 r. (ww. art. 15 ma wyjątkowo wejść w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.). Dlatego należy się spodziewać, że ustawa może być uchwalona w dość krótkim czasie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ