O sytuacji rynkowej w wyniku wojny w Ukrainie rozmawialiśmy w ramach Klubu Pracodawców!

Dodano: 28.03.2022
W zeszłym tygodniu spotkaliśmy się w ramach KLUBU PRACODAWCÓW, aby porozmawiać o tym, czego mogą spodziewać się polscy przedsiębiorcy w konsekwencji wojny w Ukrainie. Zmieniły się przecież łańcuchy dostaw i borykamy się ze skokami cenowymi. Do tego do Polski napływają kolejne tysiące uchodźców z Ukrainy, którzy zmienią rynek pracyDzisiaj staramy się pomagać charytatywnie. Organizujemy zbiórki i miejsca do życia. Ale to wsparcie wymaga systemowego podejścia! 
Aktualną trudną sytuację w Ukrainie zaprezentował Krzysztof Sikora Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy. Zachęcał do wytrwałości i dalszego wspierania wszelkich akcji pomocowych. Do jego słów dołączyła się 
prof. Olha Iliash Prorektor ds. Międzynarodowych na Międzynarodowym Uniwersytecie Finansowym w Kijowie, z którą połączyliśmy się w formie wideokonferencji. Serdecznie podziękowała Polsce za okazane wsparcie, prosząc o dalsze działania, które pomogą przede wszystkim zbudować rezerwy długoterminowej żywności i leków dla miast, które za chwilę może czekać oblężenie i humanitarna tragedia, z którymi mierzy się Mariupol. 
Wiele regionalnych firm w wyniku wojny ma znaczące problemy w dostarczaniu towarów i przepływach pieniężnych. W spedycji wykonanie usług jest zagrożone, a zaangażowanie pracowników z Ukrainy oddelegowanych do pracy za granicą – w wyniku zmiany przepisów – często zatrzymane. Niestety nie zostało jeszcze uruchomione żadne bezpośrednie wsparcie dla firm, które w wyniku wojny mają utrudnioną lub wstrzymaną realizację kontraktów i inwestycji zagranicznych, a także borykają się też z drastycznym wzrostem cen paliw, energii i gazu. Konieczne jest wprowadzenie przez państwo instrumentów, które pozwolą  przedsiębiorcom na finansowanie bieżącej działalności (na wzór wybranych instrumentów zastosowanych w tarczy antykryzysowej). Rząd zapowiedział, tzw. tarczą antyputinowską, gdzie przewiduje szereg zmian podatkowych korygujących Polski Ład. Na razie nie zaplanował systemów gwarancyjnych, które postulowali Pracodawcy RP.
Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii, uruchomił specjalną infolinię dla firm z Polski działających na rynkach wschodnich.  PAIH powołała zespół ds. wsparcia biznesu polsko-ukraińskiego. Będzie on koordynować relokację przedsiębiorstw dotychczas działających na Ukrainie oraz pomoże w znalezieniu nowych rynków zbytu dla produktów dotąd eksportowanych głównie na wschód. Kontakt do konsultantów agencji: tel. +48 22 334 99 11, e-mail: ukraina@paih.gov.pl
Przedsiębiorcy są zainteresowani zaangażowaniem uchodźców z Ukrainy do pracy. Ich obawy budzi jednak bariera językowa i poziom kwalifikacji. Do naszego kraju przybyły głównie kobiety z dziećmi. Ich adaptacja potrwa, bo problemem nie jest tylko poszukanie miejsca do zamieszkania. Ne będą w stanie wykonywać wielu zawodów, do tego brakuje systemowego wsparcia w opiece nad dziećmi.
W spotkaniu KLUBU PRACODAWCÓW wzięła udział z ramienia Wojewódzkiego Urzędu Pracy 
Justyna Kotolińska Kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Bydgoszczy. Przedstawiła dostępne instrumenty rynku pracy, z których może skorzystać każdy pracodawca zatrudniający uchodźcę. Wyjaśniła też praktyczne aspekty wprowadzonych niedawno rozwiązań prawnych wynikających z tzw. Specustawy (Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Informacje te rozwinął o aspekty legalizacji pobytu w Polsce Krzysztof Płaszaj Kierownik Oddziału Zezwoleń na Pracę oraz Rejestracji Zaproszeń i Obywateli UE z Urzędu Wojewódzkiego.

PREZENTACJA – ZATRUDNIANIE OBYWATELI UKRAINY

CZYTAJ RÓWNIEŻ