Dialog 2.0 – rozwijamy współpracę naukowców z UTP z przedsiębiorcami - Aktualności - pracodawcy.info.pl

Dialog 2.0 – rozwijamy współpracę naukowców z UTP z przedsiębiorcami

Dodano: 09.03.2021
Ponad rok temu rozpoczęliśmy wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym i Bydgoskim Klastrem Przemysłowym realizację projektu Dialog 2.0. Współtworzymy tu relacyjny model współpracy proinnowacyjnej uczelni z otoczeniem. To duże wyzwanie, bowiem poziom relacji innowacyjnych w regionie kujawsko-pomorskim jest niewystarczający. Regionalna Strategia Innowacyjności wskazuje, że brakuje tu  współpracy przy opracowywaniu i wdrażaniu innowacji. Jest to  główny powód słabych na tle Polski wydatków na badania i rozwój przez MSP. Według rekomendacji wynikających z raportu pt., „Ewaluacja projektu Voucher badawczy” (2015), należy dążyć do rozwijania relacji biznesu z jednostkami naukowymi w oparciu o bezpośrednie kanały komunikacyjne, których skuteczność oceniana jest najwyżej przez przedsiębiorców. Należy też wspierać działania sieciujące, które wzmocnią współpracę i włączenie tychże podmiotów do komercjalizacji innowacji. I to robimy w projekcie Dialog 2.0! Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy chce wzmocnić swoją strukturę o nowy model działania sprzyjający komercjalizacji innowacji. Dlatego w projekcie Dialog 2.0 w 2020 roku skupiliśmy się na przeprowadzeniu indywidualnych wywiadów z kadrą zarządzającą wybranych ponad 100 przedsiębiorstw z regionu kujawsko-pomorskiego. Zdiagnozowaliśmy perspektywiczne obszary współpracy, a wkrótce będziemy prowadzić warsztaty inicjujące konkretne projekty innowacyjne. Indywidualne spotkania objęły firmy z  regionu kujawsko-pomorskiego, które z sukcesem wprowadzają lub mają potencjał do wprowadzania innowacji w swojej działalności, działając w strategicznych sektorach gospodarki województwa.
W okresie od maja do grudnia 2020 roku przeprowadzone zostały indywidualne wywiady z kadrą zarządzającą wybranych ponad 100 przedsiębiorstw Kujaw i Pomorza. Zdiagnozowaliśmy w ten sposób perspektywiczne obszary współpracy regionalnych firm z UTP. Firmy reprezentowane były przez 22 właścicieli, 47 prezesów, 37 dyrektorów oraz 9 kierowników. Po stronie UTP, w spotkaniach wzięło udział łącznie 46 naukowców ze wszystkich 7 Wydziałów oraz konsultanci z instytucji otoczenia biznesu.
Czy w trakcie 2-godzinnej rozmowy o wyzwaniach i ambicjach firmy można zidentyfikować ciekawe tematy do współpracy badawczo-rozwojowej? Zdecydowanie tak! W ramach realizacji spotkań zidentyfikowanych zostało aż 646 tematów potencjalnej współpracy. Ich problematyka była bardzo szeroka - od wypracowania technologii zagospodarowania problematycznego odpadu produkcyjnego, przez opracowanie i wprowadzenie rozwiązań automatyzujących część linii produkcyjnej, po pomoc w opracowaniu nowych produktów oraz wsparcie procesów internacjonalizacji przedsiębiorstwa.Celem projektu - jak również poszerzonych wywiadów - jest lepsze zrozumienie potrzeb, barier i potencjału innowacyjnego kujawsko-pomorskich firm oraz zbudowanie przez UTP modelu dialogu i proinnowacyjnej współpracy z firmami. Właśnie przygotowujemy się do realizacji warsztatów z przedsiębiorcami, dzięki którym zostaną wygenerowane konkretne projekty innowacyjne. 
Więcej informacji o projekcie "Dialog 2.0": https://ctt.utp.edu.pl/dialog-2-0/

CZYTAJ RÓWNIEŻ