Apel do jednostek samorządu terytorialnego - Aktualności - pracodawcy.info.pl

Apel do jednostek samorządu terytorialnego

Dodano: 04.12.2020
Apelujemy o nie podwyższanie podatków i opłat lokalnych w 2021 roku, w tym podatku od nieruchomości. Zastosowanie podwyżki, mimo możliwości wynikających z przepisów prawa, pogorszy obecną sytuację kryzysową mieszkańców i przedsiębiorców regionu kujawsko-pomorskiego, będącą konsekwencją pandemii.W tym trudnym czasie wielu przedsiębiorców walczy o przetrwanie. Spadek obrotów gospodarczych w wielu branżach jest przytłaczający. Zagrożone są miejsca pracy. Dla przetrwania na rynku poszukiwane są oszczędności, również te drobne. Każda podwyżka w zakresie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej jest tu obciążeniem. Przedsiębiorcy korzystają co prawda z pomocy publicznej (Tarcza Antykryzysowa i Finansowa) oraz  kredytów/pożyczek obrotowych. To nie niweluje jednak w pełni wyzwań, z którymi próbują sobie dzisiaj radzić.
Wiadomym jest, że również jednostki samorządu terytorialnego mają dzisiaj problemy finansowe. Pandemia uderzyła przecież w gospodarkę, od której kondycji zależne są samorządowe budżety. Natomiast podwyższanie podatków i opłat lokalnych nie jest tu właściwym rozwiązaniem. Przedsiębiorcy liczą teraz na maksymalne wsparcie i zrozumienie. Podwyżka w sferze podatków  i opłat lokalnych wytwarza negatywny klimat dla prowadzenia i  ratowania biznesu. Trzeba mieć na uwadze, iż przedsiębiorców czeka wzrost kosztów również w sferze innych podatków ustanawianych przez państwo (m.in. podatek cukrowy, podatek CIT dla spółek komandytowych, podatek handlowy, podatek od węgla). W 2021 roku zacznie też obowiązywać opłata mocowa, która wpłynie na wzrost cen energii elektrycznej. To wszystko znacząco podwyższy koszty prowadzenia biznesu i funkcjonowania gospodarstw domowych.Mimo medialnych deklaracji środowisko gospodarcze nie zauważa kompleksowego podejścia do ratowania gospodarki. A od przetrwania lokalnych firm zależy kondycja budżetowa państwa i samorządów lokalnych w kolejnych latach. Wydaje się, że wielu decydentów o tym zapomniało.
Wiele jednostek samorządu terytorialnego na terenie regionu i kraju zdecydowało 
o wprowadzaniu pomocy dla przedsiębiorców. Wśród zastosowanych instrumentów znajdują się chociażby: obniżenie czynszu gminnych lokali użytkowych (nawet o 90%), odroczenie terminu płatności zaległości podatkowych i uproszczenie procedury w tym zakresie, zwolnienie z podatków i opłat  lokalnych (w tym podatku od nieruchomości) i uproszczenie procedury w tym zakresie. Podwyższanie podatków w wielu samorządach terytorialnych nie jest podejmowane lub stosowane są minimalne stawki, pomimo możliwości prawnych. Apelujemy, aby stosować to podejście i zachęcać do takiej postawy kolejne samorządy.Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z zakresu zadań publicznych realizowanych przez samorządy. To duże wyzwanie. Musimy jednak patrzeć długofalowo. Bez aktywności przedsiębiorców wkrótce zabraknie finansowania na realizację tych zadań. Dlatego tak ważne jest rozwijanie kompleksowych programów wsparcia dla lokalnego biznesu, o co mocno apelujemy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ