Zarządzanie firmą z zespołem wielopokoleniowym. Relacja z Rozmów o biznesie 13.11.2018.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zorganizowaliśmy edycję specjalną „Rozmów o biznesie” we współpracy z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Edycja specjalna polegała na formie otwartej, która pozwoliła nam gościć również przedstawicieli firm spoza związku. Tym razem spotkaliśmy się, aby porozmawiać o zarządzaniu firmą z zespołem wielopokoleniowym. Prezes Zarządu Pracodawców Pomorza i Kujaw – Mirosław Ślachciak – wręczył również list gratulacyjny dla Firmy Darpol Sp. z o.o. Sp.k. z okazji 30-lecia działalności.

Naszymi gośćmi specjalnymi byli: Dariusz Jasiński (Prezes Zarządu Darpol Sp. z o.o. Sp.k.), Aleksandra Jasińska-Kloska (Prokurent Darpol Sp. z o.o. Sp. k.), Romuald Kosieniak (Właściciel Centrum Doradztwa Kosieniak i Partnerzy). Nasi eksperci podzielili się swoim doświadczeniem – producenta oraz firmy usługowej, działających na rynku już od 30 lat. W roli moderatora spotkania wystąpiła Małgorzata Pelc (Prezes Zarządu TANDEM Agencji Marketingowej Sp. z o.o.).
Dariusz Jasiński mówił jak ważne dla niego jest przekazanie firmy swoim dzieciom oraz to, że dzięki firmie rodzina będzie zabezpieczona materialnie. Widzi różnicę w swoich metodach zarządzania i metodach swojej córki – nie stanowi to jednak problemu, wręcz przeciwnie – uważa, że dzięki temu się uzupełniają. Przekonywał nas, że w firmie rodzinnej nie da się uniknąć emocji oraz rozmów o pracy podczas rodzinnego obiadu.
Aleksandra Jasińska-Kloska podtrzymała zdanie Dariusza Jasińskiego dotyczące emocji. Uważa, że w firmie rodzinnej nie da się uniknąć kłótni, że należy nauczyć się sobie z tym radzić i mieć dystans. Zauważyła również, że według statystyk tylko 8% dzieci chce przejmować biznes rodzinny. Dlatego jest dumna, że spółce Darpol udało się przeprowadzić sukcesję z sukcesem.

Pracodawcy Pomorza i Kujaw
Romuald Kosieniak prowadzi firmę z synem – uważa, że tworzenie firmy rodzinnej należy rozpocząć od podziału odpowiedzialności. W jego firmie mają z synem zupełnie inne obowiązki, przy czym zauważa, że młodsze pokolenie jest bardziej nastawione na biznes i zysk, aniżeli jego pokolenie. Zdradził nam tajemnicę, że żona pełni funkcję mediatora pomiędzy nim a jego synem, kiedy mają rozbieżne zdania.
Podczas dyskusji przytaczaliśmy przykłady z własnym przedsiębiorstw – jak wyglądało przejmowanie zawodu po rodzicach i czy chcemy, aby nasze dzieci kontynuowały ten zwyczaj. Dowiedzieliśmy się również, że najdłużej prowadzona firma rodzinna pochodzi z Chin ma już prawie 1400 lat.
Tradycyjnie, po części oficjalnej przeszliśmy do rozmów networkingowych, gdzie dalej wymienialiśmy się doświadczeniami oraz rozmawialiśmy o różnicach międzypokoleniowych. Czy zmiana pokolenia zmieni funkcjonowanie naszych firm? Czas pokaże.

Pracodawcy Pomorza i Kujaw
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wtorkowych Rozmów o Biznesie. Specjalne podziękowania składamy naszym ekspertom oraz Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy za udostępnienie Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej.
GALERIA ZDJĘĆ – Zarządzanie firmą z zespołem wielopokoleniowym 13.11.2018r.

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia