T Komp wdraża innowacje na skalę świata (Rozmowy o biznesie)

 

Pracodawcy Pomorza i Kujaw w ramach cyklu spotkań networkingowych „Rozmowy o biznesie”  zainicjowali dyskusję o poszukiwaniu innowacji i projektach badawczo-rozwojowych w wymiarze globalnym. Podczas kolejnego spotkania swoje doświadczenia w działalności B+R zaprezentował Tomasz Kruszewski właściciel firmy T Komp.

T Komp od 20 lat rozwija zaawansowane produkty informatyczne. Firma rozpoczynała działalność w 1996 roku w oparciu o dostarczanie rozwiązań IT usprawniających zarządzanie systemami jakości. Jest laureatem pierwszej edycji konkursu Microsoft w uznaniu za opracowanie platformy NND Integrum. Tomasz Kruszewski, twórca i właściciel firmy, w 2011 roku postanowił szukać inspiracji dla rozwoju w Dolinie Krzemowej. Zaobserwował tu, że kluczowym czynnikiem dla rozwoju biznesu jest szybki dostęp do informacji i rozwinięta sieć kontaktów. W Dolinie Krzemowej prowadzone są intensywne działania networkingowe ułatwiające przenikanie wiedzy o nowych rozwiązaniach pomiędzy przedsiębiorcami i naukowcami.  Każdy  każdym szuka możliwości rozwijania biznesu. W Polsce takie podejście jest niestety nadal w etapie zalążkowym.  

Tomasz Kruszewski zaznaczył, że rozwój branży IT w Dolinie Krzemowej powinien być wzorem dla animacji nowych firm w Polsce. Co sekundę powstaje tam nowa firma. Wsparcie dla start – up jest niezwykle rozbudowane, włącznie z mocno rozwiniętymi instrumentami finansowania zwrotnego. Dużą uwagę przywiązuje się do wartości intelektualnej. Chroni się ją na kilku poziomach – przez zakaz konkurencji dla pracowników, umowy o poufności z kontrahentami, czy patentowanie rozwiązań, nawet tych, które nie będą wdrażane.

W rozwijaniu oferowanych projektów firma T Komp ściśle współpracuje z naukowcami. Szeroko wykorzystuje metodykę „desing thinking”, czyli tworzenia innowacyjnych produktów w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. T Komp to nadal mała firma, która konkuruje globalnie. Na prace B+R wydała w ostatnich latach 5 mln złotych.

 Aktualnie Tomasz Kruszewski rozwija w Dolinie Krzemowej spółkę ułatwiającą kooperację z amerykańskim biznesem i nauką. Nie rezygnuje jednak z prowadzenia biznesu w Polsce.  Zaobserwowane w Dolinie Krzemowej działania biznesowe zainspirowały Tomasza Kruszewskiego do uruchomienia własnego działu badawczo-rozwojowego. Aktualnie firma prowadzi szereg projektów B+R, często z wykorzystaniem wsparcia publicznego dostępnego w wymiarze krajowym (NCBiR), jak i regionalnym (Voucher badawczy, Fundusz Badań i Wdrożeń). Jednym z rezultatów tej działalności jest innowacyjny w skali świata produkt „wehikuł czasu”. Pozwoli on programistom IT cofać się do poprzednich wersji projektowanych rozwiązań, po to, aby wybrać inny wariant rozwoju programu bez utraty jego istotnych funkcjonalności. Tomasz Kruszewski podkreśla, że „wehikuł czasu” powstał dzięki design thinking, networkingowi i  kontaktom w Dolinie Krzemowej. Aktualnie trwa procedura jego patentowania w USA.

T Komp mocno wykorzystuje szansę, jaką dają fundusze unijne. „Takiej szansy nie mieli nasi rodzice i nie będą miały nasze dzieci. Tę możliwość trzeba maksymalnie wykorzystać” – podkreśla Tomasz Kruszewski.

Oczywiście sukcesu T Komp nie byłoby bez zaangażowanego zespołu specjalistów. Kluczową rolę pełnią tu kierownicy projektów, którzy łączą potrzeby i percepcję klienta z rozwiązaniami technologicznymi. Wybierają samodzielnie współpracowników do danego projektu. Właściciel firmy nie ingeruje w ich decyzje. O powodzeniu przedsięwzięć decyduje praca w zespole.

Na finale „Rozmów o biznesie” Tomasz Kruszewski zaznaczył: „Ja nie wpływam na teraz, jestem już pięć lat do przodu”. To pracownicy realizują aktualnie jego wizję firmy sprzed 5 lat. Właściciel określa kierunki strategiczne, a w realizacji celów operacyjnych daje wolną rękę swoim menedżerom. Dzięki pracy zespołowej urealniają się innowacyjne koncepcje.

 

 

 

 

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia