Rozmowy o skutecznej kooperacji. Relacja z 21.06.2016 r.

O skutecznej kooperacji rozmawialiśmy z prof. dr hab. inż. Markiem Bielińskim - udziałowcem Lifocolor Farbplast Sp. z o. o. , Adamem Drążkiem - prezesem zarządu tejże spółki oraz drem Dariuszem Piotrowskim - wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Bydgoszczy. Tym razem, dzięki gościnności właścicieli, mieliśmy możliwość zorganizować spotkanie z cyklu "Rozmowy o biznesie" w urokliwej 12. Kamienicy, mieszczącej się przy ul. Poznańskiej 12 w Bydgoszczy.

Dyskusję rozpoczęliśmy od  zdefiniowania pojęcia "kooperacja" oraz wskazania, jak przedsiębiorcy, będący dla siebie potencjalnymi konkurentami, mogą współdziałać na rynku i czerpać z tego korzyści. Doskonałym przykładem okazały się klastry. To specyficzna forma organizacji polegająca na koncentracji w bliskiej przestrzeni elastycznych przedsiębiorstw prowadzących komplementarną działalność gospodarczą. Firmy te równocześnie współpracują i konkurują między sobą. Posiadają także relacje z innymi instytucjami działającymi w danej sferze np. z jednostkami naukowymi. Współpraca buduje a konkurencja wyzwala inicjatywy. A jakie są korzyści z  działania w  klastrze? To przede wszystkim dostęp do ośrodków badawczych i nowych technologii, możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń czy wspólne szkolenia, konferencje i targi.

Zatem konkurować czy kooperować, a może jedno i drugie? Wybór korzystnego dla firmy rozwiązania zależy od wielu czynników, m. in. fazy rozwoju branży, siły konkurencji czy wykształcenia i poziomu wiedzy w sektorze. Firmy kooperują nie tylko ze swoimi konkurentami, ale także z jednostkami naukowymi, administracją samorządową, instytucjami otoczenia biznesu oraz partnerami zagranicznymi. Wdrażają też coraz częściej partnerskie inicjatywy społeczne. Różnorodne formy współpracy oraz mnogość przenikających się w biznesie środowisk sprzyjają rozwojowi. Podnoszą poziom innowacyjności i zaangażowania społecznego.

Zapewne wniosków z dyskusji o kooperacji byłoby więcej, ale mamy czas Mistrzostw Europy i wybiła 18:00… Polska, biało-czerwoni!!! Oczywiście kibicowaliśmy!

 

Galeria zdjęć

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia