Rozmowy o biznesie: współpraca w grupie kapitałowej LOGON

 Pracodawcy Pomorza i Kujaw kontynuują cykl spotkań networkingowych dla zrzeszonych przedsiębiorców. „Rozmowy o biznesie” służą wymianie opinii i dobrych praktyk dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej i wspólpracy z otoczeniem przedsiębiorstw. Wczoraj, 28.04.2015r., w Przystani Bydgoszcz odbyło się już 11. spotkanie. Tym razem ekspertem był Krzysztof Jurek prezes zarządu LOGON SA, który podzielił się doświadczeniami we współpracy w grupie kapitałowej. Tradycyjnie już moderatorami spotkania byli Małgorzata Pelc (TANDEM) i Marcin Szymański (GDS FALCO).

W wielowątkowej dyskusji Krzysztof Jurek zwrócił uwagę na fakt, że w biznesie opartym o grupę powiązanych firm najważniejszy jest dobry dobór partnerów. Ich podejście do wyboru modeli biznesowych może zarówno pomóc, jak i zaszkodzić realizacji strategii. Dlatego dobrze, gdy partnerzy uzupełniają się, a zarazem potrafią znaleźć konsensus w wyborze właściwej drogi rozwoju. To nie jest łatwe. Dlatego czasami trzeba szukać możliwości wyjścia z partnerstwa stwarzającego zbyt wiele trudności we wdrażaniu przyjętej strategii. Najważniejszym aspektem rozwiązywania problemów w powiązanych firmach są jednak zawsze ludzie. Powodzenie wspólnych przedsięwzięć zależy od ich nastawienia do wspólpracy, chęci zaangażowania w nowe wyzwania i otwartości na trudne inicjatywy. Dlatego kluczowa jest odpowiednia postawa lidera całej grupy. Bez silnego przywódcy, zdeterminowanego w doprowadzeniu całego zespołu i grupy do celu, niemożliwe jest wdrożenie powiązanej strategii.

Krzysztof Jurek podzielił się z uczestnikami najważniejszymi wątkami związanymi z powstaniem grupy oraz rolą kadry i partnerów biznesowych w jej rozwoju.

 


Jak powstała  grupa kapitałowa LOGON?

Krzysztof Jurek: Musimy się zmieniać, bo konkurencja mocno się rozwija. Zbudowaliśmy grupę kapitałową, która łączy cztery spółki, dzięki koncepcjom grupy osób i ciężkiej pracy. Każda ze spółek zajmuje się innym segmentem działalności, a jednocześnie stanowi uzupełnienie oferty innych firm z grupy.  LOGON to  infrastruktura i przedsięwzięcia IT, Logonet zajmuje się projektami internetowymi, Led Lighting Poland produkuje sprzęt oświetleniowy LED, zaś LogoRent outsourcingiem rozwiązań IT.
W rozwoju takiej struktury dużo zależy od osobowości szefa spółki – matki. Moja jest specyficzna. Lubię budować coś od podstaw, wnikać w szczegóły. Wniosłem w rozwój tych spółek dużo serca i energii, ale rozwój grupy to sukces zespołu  i partnerów biznesowych.
Zaczynaliśmy w okresie, gdy w Polsce pojawił się internet. Obok głównej działalności związanej z przedsięwzięciami IT pojawiła się potrzeba realizacji projektów internetowych. To był pierwszy krok do powstania grupy.  Bezpieczniej było robić to w oparciu o powołaną przez LOGON powiązaną spółkę. Tak  powstał Logonet. Kolejna spółka Led Lighting Poland to konsekwencja połączenia potencjału działających już na rynku partnerów biznesowych, w tym LOGONU. Dzięki ostatniej spółce niwelujemy ryzyko inwestowania w potrzeby IT zgłaszane przez klientów.
Rozwój grupy świadczy o tym, że nasz biznes jest trwały. Nie można po prostu z niego wyjść. Przyjęty przez nas model wymaga zaangażowania i profesjonalizmu. Trzeba robić to dobrze i z przekonaniem do celów.

 Jak zaangażować ludzi w rozwój biznesu?

Krzysztof Jurek: Zespół spółki LOGON jest zarządzany w sposób wymagający dużego spojrzenia na potrzeby ludzi. Pracownicy są zintegrowani i bardzo otwarci na kontakty. Skracamy mocno dystans w relacjach w firmie. To ma oczywiście swoje dobre i złe strony.  W naszej firmie ważne jest utożsamianie się  z miejscem, w którym działamy. Staramy się wpajać tę zasadę pracownikom, ale zarażamy również tym podejściem naszych partnerów biznesowych. To poczucie własnej wartości pomaga przecież w biznesie.
Wychowujemy pracowników od etapu młodego człowieka. Uczymy ich, badamy, czy mają chęć działania. Inwestujemy w ich rozwój. Dzięki temu budujemy trwałą więź. Nie organizujemy doraźnych zespołów do krótkich projektów. Bazujemy na stałej kadrze i to się sprawdza. Mamy też pracowników, którzy odchodzą. Część z nich jednak wraca, bo ceni sobie stabilność pacy.
Dla rozwoju firmy i grupy ważny jest trafny dobór wspólników. Jeśli wybierzemy osobę, która nie angażuje się w realizację strategii, to szybko wynikną z tego problemy. Koszty wyjścia z takiej sytuacji nie są warte rozpoczęcia współpracy z takim partnerem, nawet jeśli miałby wnieść na początek świetny pomysł na rozwój. Podobne wnioski można odnieść do naszej współpracy w ramach klastra informatycznego (dostarczającego około 5 tysięcy miejsc pracy w Bydgoszczy). Działamy tu wspólnie z innymi firmami z branży IT, bo chcemy się z nimi zintegrować. Jednocześnie oczekujemy mocnego zaangażowania wszystkich partnerów. Mamy już nawet pierwsze koncepcje wspólnych projektów. Jednym z nich jest utworzenie w Bydgoszczy międzywydziałowego wydziału informatyki.

 

Działania Krzysztofa Jurka docenili w  swoich wypowiedziach uczestnicy spotkania. Bogdan Gorzycki zwrocił uwagę na szczególne połaczenie profesjonalizmu i konsekwencji: "Chcieć i  nie bać się. To podstawa udanego biznesu. Pan jest fachowcem i się nie boi. To widać!".  Z kolei Karol Chęciński podzielił się spostrzeżeniami z codziennej wspólpracy w ramach klastra: "Krzysztof jest niesamowicie skromnym człowiekiem. Wkłada w ten biznes dużo serca i pracy. Cieszę się, że współpracujemy w klastrze informatycznym. Krzysztof animuje tu ciekawe projekty rozwojowe dla branży IT."

Kolejne spotkanie networkingowe już 19 maja br. Zapraszamy!

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia