O innowacyjności na otwarciu ROZMÓW O BIZNESIE

Tomasz Zaboklicki prezes zarządu Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz SA jako gość specjalny w znakomitym stylu otworzył cykl spotkań networkingowych Pracodawców Pomorza i Kujaw.   Uczestników ROZMÓW O BIZNESIE – przedstawicieli firm członkowskich Pracodawców Pomorza i Kujaw i ich partnerów biznesowych - powitał prezes zarządu Mirosław Ślachciak. W krótkim wprowadzeniu nie zabrakło informacji o inicjatorach cyklu, którymi są: Małgorzata Pelc właścicielka agencji marketingowej TANDEM oraz Marcin Szymański – wspólnik Grupy Doradczo-Szkoleniowej FALCO, moderator wtorkowego wydarzenia.
Założenia cyklu, które z powodzeniem udało się zrealizować podczas spotkania z szefem bydgoskiej PESY, to umożliwienie uczestnikom wymiany opinii i dobrych praktyk w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. To także stworzenie forum bliższego poznania się przedstawicieli firm skupionych w Pracodawcach Pomorza i Kujaw. Chcemy rozwijać relacje gospodarcze członków Pracodawców Pomorza i Kujaw właśnie poprzez networking rozumiany jako pielęgnowanie kontaktów, nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branż, co sprzyja efektywnej wymianie informacji oraz życzliwej atmosferze biznesu.

Głównym wątkiem pierwszego spotkania była dyskusja na temat innowacyjnego rozwoju firm. Kameralna atmosfera, charyzma gościa specjalnego oraz prezentowane doświadczenia z działalności  PESY, nierzadko poparte anegdotami, sprawiły że przedsiębiorcy włączyli się do dyskusji i zadawania pytań. – Jak to jest z innowacjami? Bo gdy tak myślałem o innowacjach w swojej firmie, to doszedłem do wniosku, że impulsem do innowacyjnego rozwoju staje się negacja obowiązujących w przedsiębiorstwie rozwiązań- mówił Jan Nawrocki z firmy Politech Sp. z o.o. Tę opinię w pełni poparł Tomasz Zaboklicki, wskazując na misję PESY określoną w momencie, gdy firma nie zajmowała się budową pojazdów szynowych, świadcząc jedynie usługi naprawcze. Z kolei Tomasza Kruszewskiego z T KOMP interesowały zabezpieczenia własności intelektualnych firmy. W PESIE stosowany jest szeroki system ochrony informacji, którego ciekawym elementem jest … specjalny bezpieczny pokój posiedzeń czy zabezpieczenia sprzętu elektronicznego.  

Pytań i odpowiedzi było oczywiście więcej. Tomasz Zaboklicki wspomniał o różnych aspektach wpływających na rozwój innowacyjny firmy, między innymi o szybkim dostępie do użytecznej informacji, o roli controllingu (nawet związkowcy przechodzą w Pesie szkolenia z tej dziedziny), czy zaawansowaniu technologicznym produkcji (czego przykładem jest budowa pociągów na rosyjskie zamówienie funkcjonujących w zakresie temperatur od -50 do +50 stopni Celcjusza). Przybliżył też uczestnikom relacje gospodarcze określane jako „efekt PESY”. Okazuje się, iż dzięki ciągłemu rozwojowi firmy znacząco wzrósł udział polskich dostawców w zamówieniach PESY. Spółka współpracuje aktualnie z 1829 polskimi przedsiębiorstwami generującymi 80 tys. miejsc pracy. Aż 554 spośród nich działają w regionie kujawsko-pomorskim. Jakość i standard PESY wymusza rozwój firm działających w jej otoczeniu. Założeniem PESY jest wzrost kooperacji na rynku lokalnym. W najnowszym produkcie spółka chce osiągnąć 70% polskich komponentów.

W podsumowaniu długoletni prezes ZETO Bydgoszcz S.A., aktualnie przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Waldemar Kępski powiedział m.in.: - Cieszę się, że jako bydgoszczanin mogę pochwalić się, że w moim mieście mamy taką firmę jak PESA, która przywiązuje wagę do patriotyzmu lokalnego. W dzisiejszych czasach jest to cecha, którą coraz trudniej wykształcić. Angażowanie do współpracy lokalnych firm jest ogromną wartością, której my wszyscy moglibyśmy się od PESY uczyć – mówił wiceprezes Pracodawców Pomorza i Kujaw.
W przygotowaniu jest kolejne spotkanie networkingowe. Biuro Pracodawców Pomorza i Kujaw jest otwarte na propozycje od firm członkowskich co do wyboru gości specjalnych. Zapraszamy także przedstawicieli firm członkowskich do uczestnictwa w ROZMOWACH O BIZNESIE.

Tym razem gościliśmy przedstawicieli różnych firm i instytucji: Grupa Pracuj S.A., Inventus Sp. z o.o., T KOMP, Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego STOMIL S.A., SoftBlue S.A., GMG SERWIS Michał Gotowski, Agencja Marketingowa TANDEM Małgorzata Pelc, RAFAN Ogrody, Alcatel-Lucent, Spółdzielcza Grupa Bankowa – Bank S.A., Inwest Partner, Pasamon Sp. z o.o., Metalko Sp. z o.o, Wyższa Szkoła Gospodarki, Grupa GRAN, Centrum Operacyjne, Nordea Bank Polska S.A., Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Wszystkim uczestnikom pierwszego spotkania z cyklu ROZMOWY O BIZNESIE serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Fotogaleria

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia