Jak znaleźć i zatrzymać najlepszych pracowników? Relacja 05.04.2016r.

Zbudowanie skutecznego zespołu pracowników to duże wyzwanie. Przekonała się o tym firma NITRO-CHEM SA w trakcie przeobrażenia z przedsiębiorstwa państwowego w konkurencyjną spółkę działającą w wymiarze globalnym. Tomasz Ptaszyński, prezes zarządu NITRO-CHEM SA, zaprezentował doświadczenia związane właśnie z rozwijaniem potencjału kadrowego podczas kolejnego spotkania networkingowego Pracodawców Pomorza i Kujaw z cyklu „Rozmowy o biznesie”.

 

 

NITRO-CHEM SA to doświadczony i znany na świecie producent materiałów wybuchowych i amunicji. Ma niesamowite osiągnięcia w rozwoju eksportu. Na rynki zagraniczne dostarcza produkty, których wartość stanowi ponad 80% obrotu netto firmy. To kluczowy dostawca Trotylu na rynek amerykański   - dla armii USA oraz dla wielu odbiorców cywilnych. Tego sukcesu nie byłoby jednak bez dobrze dobranego zespołu pracowników. Czasami trzeba kogoś pożegnać, bowiem nie chce utożsamić się z celami firmy. Czasami trzeba przeprowadzić rekrutację zewnętrzną, aby zasilić firmę świeżym spojrzeniem nowej kadry. Spółka NITRO-CHEM SA ma w swojej wieloletniej działalności różne doświadczenia związane z doborem odpowiedniej kadry. Wynika stąd – jak podkreśla Tomasz Ptaszyński, że  najważniejsze jest poszukanie ludzi zaangażowanych, chcących się uczyć, na przede wszystkim potrafiących współpracować w zespole. Ważna jest też otwartość na zmiany i kreatywność. Wszelkie inne umiejętności może dostarczyć pracownikowi firma, realizując odpowiedni program szkoleniowy.

Rozwijamy zespół interdyscyplinarny i międzypokoleniowy. Uczymy się od siebie. Dajemy też dużo swobody kadrze kierowniczej. Stawiamy cele do osiągnięcia, ale pozwalamy na kreatywność. Kadra musi mieć swoje sukcesy. Wtedy wie, że się rozwija i jest zmotywowana.  – zaznacza Tomasz Ptaszyński. W NITRO-CHEM SA osiągnięcia firmy to suma sukcesów jej pracowników. Te osiągniecia są też odpowiednio wynagradzane. Funkcjonują tu specjalne dodatki do wynagrodzeń i  nagrody od prezesa. Te pieniądze w tle pracy są bardzo ważne. – wyjaśnia prezes Ptaszyński – Pozwalają zwiększyć efektywność pracy. Budują też poczucie bezpieczeństwa. Ważnym elementem naszej polityki kadrowej są też narzędzia socjalne: dodatki do wypoczynku, pakiety dla dzieci, pożyczki mieszkaniowe i remontowe, imprezy integracyjne, ubezpieczenie medyczne, zapomogi w trudnej sytuacji życiowej. Tak rozwinięte możliwości motywowania pracowników pozwalają zatrzymać w firmie najlepszych, a jednocześnie dają poczucie stabilizacji. Dla NITRO-CHEM – u to priorytet, bowiem spółka nie może pozwolić sobie na dużą rotację kadry. Ma stały wolumen zamówień, ale również terminy i procedury bezpieczeństwa. Wdrożenie nowych pracowników do tak specjalistycznej działalności trwa długo i jest kosztowne. Usamodzielnienie nowej kadry w tej branży to proces nawet sześcioletni (sic!).  Jak podkreśla prezes Tomasz Ptaszyński – Potrzebujemy pracowników sprawdzonych i odpowiedzialnych, którzy potrafią pracować zespołowo. Dajemy motywację finansową i ścieżkę kariery. Przeprowadzamy awanse wewnętrzne. Udaje nam się zatrzymać kadrę w firmie, bo zapewniamy dobrą atmosferę pracy. Nasi pracownicy są dumni z marki NITRO-CHEM. Sam jestem tego przykładem – pracuję w spółce już 22 lata!.

 

W rozwijaniu potencjału kadrowego niezwykle ważny jest proces doskonalenia umiejętności i zdobywania nowych kompetencji. Stąd NITRO-CHEM SA zapewnia swojej kadrze kompleksowo szkolenia i studnia podyplomowe, a także wsparcie dla osób przygotowujących się do doktoratu. Pracownicy przechodzą przygotowanie do pracy na wielu stanowiskach, poznając firmę od różnych stron i przygotowując się do przyjęcia innych obowiązków w razie potrzeby.  Są włączani w rozwijanie innowacyjnych produktów. Współpracują z naukowcami z uczelni wyższych w kraju. Uczestniczą w zespołach badawczo-rozwojowych. To daje im  świadomość ciągłego doskonalenia.  Bo jak podkreśla prezes Ptaszyński – Dobry pracownik, to pracownik otwarty na wiedzę i mobilny.

 

ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia