Jak odnieść sukces na rynku? - relacja z Rozmów o biznesie z Jackiem Genderką w dniu 20.09.2016r.

Po wakacyjnej przerwie Pracodawcy Pomorza i Kujaw spotkali się na kolejnych „Rozmowach o biznesie”. Tym razem w nowej formule, bowiem dyskusja rozpoczęła się w siedzibie firmy Genderka podczas obserwacji procesu produkcyjnego!
Genderka Sp. z oo. jest wiodącym producentem styropianu w Polsce. To w 100% polska firma - kojarzona na rynku jako marka, której siłę stanowi rzetelność, konsekwencja, a przede wszystkim jakość. Dziś ma już pięć zakładów produkcyjnych w całej Polsce, 200 pracowników i roczną produkcję przekraczającą milion metrów sześciennych wyrobów ze styropianu. Ekspansję na rynki zagraniczne firma Genderka rozpoczęła, uruchamiając w 2007 roku produkcję w zakładzie w Oradei na terenie Rumunii.

Motto firmy to „ciepła strona domu”, więc chcieliśmy zobaczyć na własne oczy, jak powstaje materiał, z którym mamy do czynienia na co dzień, ale jednak rzadko go widujemy. Prezes Jacek Genderka wraz z Marcinem Jaroszyńskim kierownikiem ds. technicznych i Kontroli Jakości pokazali nam, w jaki sposób wytwarza się styropian. Dowiedzieliśmy się jak na przestrzeni lat zmieniły się trendy dotyczące jego właściwości, grubości i odporności na czynniki zewnętrzne.


Po zwiedzeniu zakładu gospodarz zaprosił gości na dalszą część spotkania do obiektu Idea- Przestrzeń Biznesu. Genderka Sp. z o.o. zlokalizowana jest w Bydgoszczy na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, stąd była okazja do poznania również infrastruktury konferencyjnej wykorzystywanej w tym miejscu.
Rozmowę z naszym gościem specjalnym moderował Marcin Szymański. Pytał o 5M+E, czyli o Manpower (ludzi), Methods (metody), Machinery (maszyny), Materials (materiały), Management (zarządzanie) + Environment (środowisko), będące „przyczynami” odniesionego sukcesu.
Jacek Genderka stwierdził, że: ”Kluczem do stworzenia zgranego zespołu w pracy jest szacunek wobec pracowników i konsekwentne zarządzanie. Rynek jest trudny, jeśli chodzi o pozyskanie i utrzymanie dobrych pracowników. Mam w firmie osoby, które pracują w zakładzie ponad 20 lat. Od pracowników trzeba wymagać wydajnej pracy, ale trzeba ich też szanować.”

Nasz ekspert przyznał także, że podstawą nowoczesnej produkcji jest technologia. Ona pozwala na szybką reakcję na zamówienia.

Alee rąk człowieka nie da się całkowicie wyeliminować. Trzeba szybko reagować na odchylenia w jakości produkcji. Czasami sprzedane wyroby należy klientowi wymieniać. Tak dba się o stała współpracę. Genderka Sp z o.o nie jest firmą najtańszą. Dbałość o zachowanie wysokiej jakości w przypadku tego przedsiębiorstwa sprawdza się lepiej niż niska cena. Jacek Genderka tak podsumował ocenę efektywności firmy: „Sprzedaż nie stanowi dla nas problemu. Obsługujemy duże sieci i hurtownie, musimy więc być elastyczni. Podstawą naszych relacji z klientami jest dobra komunikacja. Stały portfel klientów daje nam gwarancję zamówień. Staramy się dbać o relację z nimi. Nie współpracujemy z przypadkowymi partnerami.”

Zgromadzonych gości interesowały różne niuanse sprzyjające sukcesowi. Gospodarz na pytanie Marcina Kropidłowskiego (Keeper) o receptę na powodzenie w interesach odparł krótko: „ To dbałość o własny kapitał”. Nie da się działać w takiej skali bez znaczących środków na bieżącą działalność. Trzeba inwestować w technologie, ale również w zakup surowców. Klientom w tej branży trzeba zapewnić długi termin płatności. A to kosztuje! Natomiast kwestię dotyczącą identyfikacji graficznej firmy podsumował żartobliwie: „Dlaczego niedźwiedź polarny? Proszę spojrzeć na mnie! Tak mi się skojarzyło, że ten niedźwiedź ma moc, ale potrzebuje też ciepła ”.

Galeria

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia