Dyskusja o dialogu społecznym w największych miastach regionu

Po Inowrocławiu i Bydgoszczy przyszedł czas na dyskusję o dialogu społecznym w Grudziądzu, Toruniu i Włocławku. W ostatnich dniach czerwca z dużą intensywnością Pracodawcy Pomorza i Kujaw propagowali ideę dialogu w regionie.

„Dialog społeczny w regionie kujawsko-pomorskim – najlepsze rozwiązania dla przedsiębiorców” – to przewodnie hasło cyklu spotkań dyskusyjnych w największych miastach regionu. Spotkania realizowane były w ramach projektu „Dialog pracodawców Pomorza i Kujaw”. Organizatorzy spotkań dyskusyjnych kierując się polityką równych szans zapewnili uczestnikom równy dostęp do organizowanych wydarzeń bez względu na płeć, niepełnosprawność, miejsce zamieszkania, status oraz wykształcenie.

Rozpoczęliśmy 29 maja w Hotelu Bast w Inowrocławiu z udziałem m.in. wiceprezydenta Inowrocławia Ireneusza Stachowiaka, Urszuli Iwickiej prezes Sanatorium Oaza SA a także Andrzeja Arndta Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych (podsumowanie tych dwóch spotkań w newsie z 11 czerwca).

W czwartek, 26 czerwca przenieśliśmy się do Grudziądza, nazajutrz rozmawialiśmy z przedsiębiorcami, samorządowcami i przedstawicielami Związków Zawodowych w Toruniu. Ostatni dzień czerwca, to spotkanie we Włocławku. W toku spotkań uczestnicy mieli możliwość poznania podstawowych informacji o organizacji Pracodawcy Pomorza i Kujaw. Dyrektor biura Hanna Wygocka przedstawiała także zagadnienia związane ze wsparciem rozwoju firm w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Za każdym razem w dyskusjach uczestnicy wymieniali się ciekawymi doświadczeniami związanymi z uczestniczeniem w dialogu społecznym. Spotkania pokazały, że ze wszystkich stron jest wola do prowadzenia dialogu, ale padały także zdania potwierdzające jak wiele jest jeszcze do poprawienia, by dialog był skuteczny. – Myślę, że dialog jest, ale mało efektywny. Drapieżna koniunktura na rynku powoduje, że młodzi walczą o swoje i nie zauważają w innych partnera do dialogu – mówił wiceprezydent Grudziądza Przemysław Ślusarski. – Na szczęście jest też spora grupa zainteresowanych kontaktami, pomocą, wspieraniem i dialogiem – dodał. – Dialog się nie skończył. To wyczerpała się proponowana formuła – przedstawiał opinię Wojciech Bałuta z Forum Związków Zawodowych. – Spotykały się trzy strony a tylko jedna – rządowa miała rację. A nie takie przecież były intencje. Brakuje też moim zdaniem edukowania młodych o dialogu, już na etapie wczesnej edukacji – dodawał. – Należy robić wszystko, by dopieszczać przedsiębiorców wszystkimi możliwymi narzędziami. Choć mam świadomość, że nie zawsze działania przekładają się na realizację oczekiwań – stwierdził we Włocławku wiceprezydent Jacek Wojciechowski. – Widzimy poprawę, ale brakuje mi więcej spotkań niż to jedno raz w roku w okolicach Bożego Narodzenia: prezydent-przedsiębiorcy – wyrażał opinię biznesu członek zarządu Teutonia Polska Sp. z o.o Sławomir Maciejewski. –Potrzebujemy wymiany doświadczeń. Potrzeba więcej inicjatyw. Przykładem pewnej bierności jest fakt, że żadna uczelnia z Włocławka nie zwróciła się do mnie, bym umożliwił praktyki miejscowym studentom. Bardzo bym chciał. Jestem otwarty na współpracę – mówił Maciejewski, dyrektor produkcji Newell Poland Production, firmy członkowskiej Pracodawców Pomorza i Kujaw.

Wszystkim uczestnikom spotkań dziękujemy za przybycie i opinie w dyskusji.

Galerie zdjęć dostępne tu

Rozszerzona relacja ze spotkań dostępna w załączniku

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia