Budowanie kultury pracy – relacja z „Rozmów o biznesie” z Atos - 18.05.2017

Rozpoznawalność Atos Global Delivery Center Polska jest bardzo wysoka. Pierwsze skojarzenie z Atos to najczęściej globalna marka, narzędzia informatyczne, czy komunikacja w wielu językach obcych. Coraz częściej dochodzi też kolejny – niezwykle ważny aspekt – a mianowicie dobry pracodawca. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Pracodawcach Pomorza i Kujaw mieli okazję porozmawiać o standardach pracy w Atos z Joanną Starostecką – Learning and Development Partner, która odpowiada za rekrutację i rozwój pracowników w firmie.  Dobre praktyki Atos Global Delivery Center Polska zostały zaprezentowane podczas majowych  „Rozmów o biznesie”. Przedsiębiorcy skorzystali z gościnności Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, gdzie tym razem obyło się spotkanie networkingowe.

Tematem przewodnim spotkania było budowanie kultury pracy w firmie, tak ważnej dla tworzenia jej dobrego wizerunku. Atos to korporacja licząca blisko 100 000 pracowników na całym świecie. Tworzy miejsca pracy w ośmiu miastach Polski. W Bydgoszczy pracuje tu 3400 osób. Atos jest tu jednym z największych pracodawców realizujących usługi IT na potrzeby rynków międzynarodowych. Niewątpliwym pozostaje fakt, iż Atos tworzy miejsca pracy przede wszystkim dla osób młodych, rozpoczynających swoją przygodę życiową z branżą IT. Nie trzeba być jednak informatykiem, aby znaleźć tu swoje miejsce. Atos tworzy ścieżki rozwoju także dla  humanistów, którzy mogą znaleźć pracę na stanowiskach związanych z obsługą klienta.

 

Ważnym działaniem Atos jest szeroki wachlarz pakietów benefitowych, które wzmacniają motywację do pracy i lojalność wobec pracodawcy. Zaangażowanie kadry pracowniczej gwarantuje oczywiście odpowiedni poziom wynagrodzenia, ale to nie wszystko. Ludzie chcą czuć się potrzebni. Oczekują działań, które pozwolą im utożsamić się z firmą. Atos świetne wyczuwa te potrzeby. Wykorzystuje wiele aktywności, które pozwalają tworzyć zaangażowaną społeczność. Organizowane są konkursy fotograficzne służące stworzeniu firmowych kalendarzy. Prowadzona jest akcja krwiodawców, jak i działania charytatywne – szlachetna paczka, czy piecznie ciast przez pracowników pozwalające na zbiórkę pieniędzy na cele społeczne. Kolejne przykłady to tworzenie drużyn sportowych, czy firmowego chóru oraz zespołu muzycznego. Atos bardzo dba o atmosferę i odpoczynek w przerwach od pracy. Na terenie firmy wyznaczone są strefy relaksu. Firma organizuje owocowe czwartki. Uruchomiła też własny portal społecznościowy. Tworząc swojej kadrze szereg ułatwień, Atos zapewnia przejazdy pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem własnym autobusem (Atos Bus). Firma zaangażowała się też w rozwój sieci roweru aglomeracyjnego.

Atos ma duże potrzeby związane z zatrudnieniem nowej kadry. A na rynku pracy brakuje odpowiednich osób. Dlatego firma wprowadziła cały system benefitów. Wdrożyła nawet dodatki relokacyjne, aby zmotywować do przeniesienia się do naszego regionu. Atos to pracodawca bardzo elastyczny. Zapewnia pracownikom możliwość pracy z domu. To ważne, zwłaszcza dla osób, które mają szczególne potrzeby związane z pogodzeniem życia zawodowego i rodzinnego.

Atos dużą uwagę przywiązuje do rozwoju zawodowego. Stąd  pakiety szkoleń językowych i technicznych, a także stały dostęp do zasobów e-learningowych. Firma daje duże możliwości rozwoju osobistego i awansów wewnętrznych. Co ważne - pracownicy są mocno włączani w realizowanie zmian organizacyjnych.

 

W dzisiejszych czasach ciężko o dobrego wykwalifikowanego pracownika. Do tego przy zaangażowaniu osób młodych trudno jest o długofalowe relacje, bo one nie przywiązują się szczególnie do jednego miejsca pracy. Często zmieniają swoją ścieżkę rozwoju i miejsce zamieszkania. Świat nie ma dla nich  granic. Pracę traktują niekiedy jako dobrą zabawę, jako sposób na poznawanie nowych  miejsc i nowych osób w wymiarze globalnym. Dlatego nie lada wyzwaniem jest nawiązanie indywidualnego kontaktu z każdym z pracowników i zbudowanie relacji pozwalającej na jak najdłuższą i efektywną współpracę. Bardzo ważna jest tu komunikacja interpersonalna. Rozmowa face to face pozwala wiele osiągnąć w relacji przełożonego z pracownikiem. Wsparciem jest tu wysoka kultura pracy, która w zasadzie jest koniecznością kiedy firma zatrudnia ponad 3000 osób.

 

GALERIA ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

 

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia