Biznes w stresie? Relacja z „Rozmów o biznesie” w dniu 19.11.2015r.

Czy możliwe jest prowadzenie biznesu bez stresu? Jak stres wpływa na nasz sukces rynkowy i zawodowy? Jak radzą sobie przedsiębiorcy w sytuacjach stresowych? Odpowiedzi na te pytania udzielił prof. Aleksander Araszkiewicz, podczas spotkania networkingowego w ramach cyklu „Rozmowy o biznesie”. Przedstawiciele firm członkowskich Pracodawców Pomorza i Kujaw spotkali się w Centrum Kultury, Higieny i Zdrowia Psychicznego „ŁAŹNIA MIEJSKA”, które prowadzą Alicja i Aleksander Araszkiewiczowie. Dyskusji o stresie w biznesie towarzyszyła degustacja wina z okazji święta Beaujolais Nouveau, której organizację wsparł sponsor – ING Bank Śląski.

 

Działanie w środowisku stresu jest nieodzownym elementem prowadzenia firmy w dzisiejszych czasach. Niektórzy radzą sobie z tą sytuacją lepiej, inni niestety gorzej. Warto pamiętać, że stres rodzi się przede wszystkim w naszej głowie. Podczas spotkania networkingowego podzieliliśmy się dobrymi praktykami wskazującymi co zrobić, aby stres motywował, a nie niszczył.

O pozytywnych i negatywnych aspektach biznesu należy pamiętać w codziennych sytuacjach. Prof. Aleksander Araszkiewicz kilkakrotnie podkreślał, ze stres to reakcja naszego organizmu na to, co nas spotyka, co wydarzyło się wokół nas. Negatywne sytuacje powodują reakcje adekwatne dla zagrożenia. Wówczas walczymy lub uciekamy! Nie zawsze jednak pozwalamy sobie na ujście naszym emocjom. Funkcjonujemy w określonych relacjach społecznych, które nie pozwalają nam wyładować stresu. A to wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

Zagrożeniem szefa jest presja wynikająca z odpowiedzialności, z prowadzenia biznesu obarczonego koniecznością zysku – mówił prof. Araszkiewicz. Walcząc z konkurencją, przedsiębiorcy chcą, aby ich pracownicy byli efektywni, ale pod zbyt dużą presją tacy nie będą. Prof. Araszkiewicz podkreślał, że rozwojowy szef musi być wyrozumiały i wspierający. Powinien dbać o pozytywny kontakt między ludźmi w swojej firmie. Dobre samopoczucie i pewność siebie są bardzo ważne w niwelowaniu skutków stresu, ale wokół nas są ludzie, z którymi warto budować dobre relacje. Wówczas nawet w trudnych sytuacjach jest łatwiej przezwyciężyć stres.

Należy akceptować ludzi takimi, jacy są. Dobrze jest mieć dystans do trudnych sytuacji, w których uczestniczymy. To pozwala uniknąć konfliktów, co jest szczególnie istotne w trakcie wprowadzania zmian w firmach. Współudział ludzi w rozwiązywaniu problemów często jest bagatelizowany. Praca z ludźmi wymaga otwarcia na stawianie trudnych  pytań i krytykę. Umiejętność słuchania innych jest podstawą budowania dobrych relacji.

 Prof. Araszkiewicz zwrócił  uwagę na pozytywny aspekt stresu - Dobry stres jest solą życia, nie ma bowiem niczego bez stresu. On nas mobilizuje do każdego działania. Pozwala nam skutecznie funkcjonować.  Przekazał też przedsiębiorcom wskazówki pozwalające uniknąć zachwiania relacji między negatywną i pozytywną stroną stresu. Okazuje się, że należy dbać o siebie, pozwolić sobie na chwilę refleksji, uprawiać sport, a przede wszystkim szukać pozytywnych cech otaczających nas ludzi i ich szanować.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia